نوشیدنی های خنک ضد گرمازدگی

در هوای گرم تابستان که در طول روز نمیتوان بدون کولر یا پنکه سر کرد ، تنها یک لیوان نوشیدنی خنک میچسبد .
خوردن مایعات در طی روز چه میخواهد آب باشد یا آب میوه برای سلامت بدن مفید است ، همانطور که ثابت شده مصرف کافی مایعات بدون قند مصنوعی میتواند در کاهش وزن بدن کمک کند

در روزهای گرم ، نوشیدنیهای خنک طرفدارهای بیشتری پیدا میکنند اما گاهی تنها نمیتوان با آب روزها را گذراند ، چرا که افت فشار و گرمازدگی در روزهای گرم بیشتر است

بنابراین خوب است از میوههای تازه و خوشمزه این فصل برای درست کردن نوشیدنیهای سالم استفاده کنیم و از آبمیوههای مصنوعی که پر از رنگهای شیمیایی و اسانس هستند دوری کنیم

با توجه به اینکه در تابستان بیماریهای گوارشی ناشی از خوردن نوشیدنیهای ناسالم “ نوشیدنیهای باز و غیراستریلیزه ” سبب ایجاد مشکلات زیادی میشود ، بنابراین با خوردن نوشیدنیهای طبیعی و سالم مراقب سلامتمان باشیم

شربت خاکشیر در روزهای گرم تابستان برای مقابله با گرمازدگی

گیاه دارویی خاکشیر تب بر و مسکن بوده و مصرف آن برای تسکین التهاب پوست و درمان کهیر توصیه میشود.

گل و برگ خاکشیر برای رفع عوارض ناشی از کمبود ویتامین C موثر است، همچنین خاکشیر در درمان بیماریهای برونشیت، تب، عوارض سرخچه، سرخک و مخملک نیز بسیار مفید است.

درخصوص تاثیر دارویی خاکشیر در تقویت معده و افزایش اشتها، نیز باید گفت: روغن چرب دانههای خاکشیر دارای لینولئیک اسید، لینولینیک اولئیک اسید، اروسیک اسید و استئاریک اسید است و در اسانس آن نیز بنزیل، برونپیل و آلیل دی سولفید وجود دارد.

خاکشیر به طور تقریبی در تمام مناطق زراعی و زمینهای بایر اطراف مزارع و نیز زمینهای آیش مشاهده میشود.

شربت زرشک تازه، تصفیه کننده خون

با استفاده از زرشک تازه به صورت شربت به عنوان تصفیه کننده خون، به یک نوشیدنی بسیار گوارا در تابستان دست یابید.

البته مصرف مقدار زیاد زرشک و یا ریشه و ساقه و برگ آن برای زنان حامله مناسب نیست، زیرا رحم را تحریک میکند و ممکن است باعث سقط جنین شود.

مصرف زیاد این گیاه به مدت طولانی میتواند سبب ناراحتی معده و رودهها شود و جذب ویتامینهای گروه B را در بدن مختل کند.

بیماریهای قلبی- عروقی امروزه به مشکل جدی جوامع بشری تبدیل شده و مطالعات نشان میدهد که در دنیا در حال افزایش است.

داروهای زیادی برای درمان این بیماری ساخته شده، اما برخی از این داروها عوارض جانبی دارد که مصرف آنها را محدود میکند.

با مطالعاتی که روی گیاه زرشک انجام شده این دانه خوش رنگ نه تنها مشکل ساز نیست، بلکه آثار مفیدی برای بیماریهای قلبی- عروقی دارد که کاهش فشار خون و مقاومت عروق از آن جمله است.

در پوست ریشه زرشک مادهای وجود دارد که از خاصیت آنتی اکسیدان قوی برخوردار است، ریشه و اندام هوایی زرشک نیز در درمان سالک موثر است.

از عصاره پوست ساقه و ریشه این گیاه یک نوع ژل دندانی تهیه میشود که تسکین دهنده دردهای شدید دندان و برطرف کننده آماس لثه است.

عرق طبی زرشک که از تقطیر آب میوه زرشک به دست میآید، نیز خواص زیادی دارد از جمله کاهش کلسترول خون، کاهش قند خون، تقویت معده، رفع سوء هاضمه، درمان زخم معده و رماتیسم.

پوست ریشه زرشک از نظر طبیعت گرم و خشک است و در عین حال در آن نیروی سردی و قابضه وجود دارد، همچنین مدر بوده و شربت آن تلخ است.

سکنجبین، شربت مناسبی برای فصل گرم

سکنجبین شربت مناسبی برای فصل گرم است. پدربزرگها و مادربزرگها با روش تهیه این نوع شربت آشنایی کامل دارند، چراکه از قدیم و ندیم سکنجبین رفیق کاهو بوده و هر وقت که سفرهای از کاهو میگسترانند، سکنجبین نیز در کنارش بوده و هنوز هم ما ایرانیها دوست داریم این دو را با هم مصرف کنیم.

سکنجبین در واقع سرکه و انگبین و مخلوطی است از سرکه و عسل که به میزان و مقدار معین در هم میآمیختند و از مخلوط آن شربتی خوش گوار و معطر وفرح بخش به وجود میآوردند.

در برخی نقاط که عسل یافت نمیشد یا میخواستند شربتی ارزان قیمت فراهم کنند، سکنجبین را از مخلوط سرکه و شکر تهیه میکردند، ولی همچنان آن را سکنجبین مینامیدند.

و امروز که عسل گران یا کمیاب تر از گذشته شده به طور کلی این شربت را با شکر تهیه میکنند.

چند قاچ هندوانه برای تابستان گرم

هدوانه نوعی بوته و میوه از دسته صیفی جات است که در جالیز رشد میکند.

این میوه پرفایده التهاباتی را که در بیماریهایی مثل آسم، تصلب شرائین، سرطان روده و التهاب مفاصل وجود دارد، از بین میبرد. همچنین منبع خیلی خوبی از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی بنام لیکوپن است. همچنین یک رنگدانه شیمیایی است که باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه میشود و اثرات ضد اکسیدانی قوی دارد.

این آنتی اکسیدان به تمامی نقاط بدن رفته و رادیکالهای آزاد را خنثی میکند. رادیکالهای آزاد مولکولهایی هستند که باعث تخریب بسیاری از بافتهای بدن میشوند.

فواید هندوانه برای سلامتی بسیار زیاد است. مهم نیست که هندوانه را چطور برش بزنید، چرا که بهترین آنتی اکسیدانها در آن یافت میشود.

هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است، همچنین هندوانه قرمز خوشمزه همچنین منبع قوی از آنتی اکسیدان کاروتن است که لیکوپن نامیده میشود. این آنتی اکسیدانها در بدن حرکت کرده و رادیکالهای آزاد را خنثی میکنند. رادیکالهای آزاد موادی در بدن هستند که میتوانند آسیب زیادی به ما وارد کنند. این مواد میتوانند کلسترول را اکسید کرده و باعث شده که به دیواره رگهای خونی چسبیده و موجب ضخیمتر شدن آن شود و این عمل میتواند منجر به سکته قلبی شود. لیکوپن که رنگ قرمز زیبا را به هندوانه میدهد به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک میکند.

جالب است بدانید که هندوانه تنها میوهای است که نسبت به میوهها و سبزیجات دیگر دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن است.

هندوانه میوهای است که حاوی میزان بالایی الکترولیت سدیم و پتاسیم است که آن را از طریق عرق دفع میکنیم.

هندوانه همچنین سرشار از ویتامینهای B است که برای تولید انرژی، حیاتی هستند. متخصصین تغذیه توصیه میکنند که هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم است. این میوه بخاطر میزان بالای آبی که در خود دارد که تقریباً ۹۰ درصد آن را می گیرد و ارزش کالری آن، جزء باارزشترین میوهها دسته بندی میشود.

هندوانه خاصیت خنککنندگی خاصی دارد و به طرز شگرفی سرشار از سیترولین بوده که آمینواسیدی است که بدنمان برای ساخت یک آمینواسید دیگر و آرژنینی که در چرخه اوره برای از بین بردن آمونیاک استفاده میشود، مصرف میکند.

آنتیاکسیدانها به کاهش شدت آسم کمک میکنند. همچنین خطر سرطان روده، آسم، بیماری قلبی، آرتروز هماتوئید و سرطان پروستات را کاهش میدهد.

هندوانه منبع خوبی از تیامین، پتاسیم و منیزیم است که از بدن در برابر بیماریهای مختلفی محافظت میکنند.

هندوانه فاقد چربی است، اما به تولید انرژی کمک میکند. دربرابر زوال ماکولا هم محافظ خوبی محسوب میشود.

وقتی گرمای تابستان ما را به تشنگی میاندازد، خوردن هندوانه یک راه بسیار سالم و مطمئن برای جایگزین شدن نوشابههای انرژیزاست. ازآنجا که مقدار آب زیادی دارد، آب موردنیاز بدن ما را تامین میکند و هیچ چیز در یک روز گرم تابستانی بهتر از خوردن یک تکه هندوانه دلچسب و آبدار نیست!

کاهش فشار خون با یک لیوان آب طالبی

مطالعات نشان داده است، مصرف یک لیوان آب طالبی در روز به میزان ۲۵ درصد احتمال بروز فشار خون را کاهش میدهد.

محققان برای آزمایش، مقداری از پلاکتهای خون را گرفته با مقدار کمی عصاره یا آب طالبی شیرین مخلوط کرده و مشاهده کردند در طالبی عاملی وجود دارد که به شدت مانع از انباشته شدن غیرطبیعی پلاکتها میشود و در نتیجه از انعقاد و لخته شدن خون در رگها (که عامل حملههای قلبی است) جلوگیری میشود.

طالبی را بدون شکر یا چیزهایی دیگر به طور ساده باید پیش از غذا خورد، کسانی که طالبی را با نمک و فلفل میخورند، هضم آن را آسانتر میکنند ولی در مقابل، خاصیت ملین آن را کم میکند.

گوشت طالبی را اگر روی سوختگیهای سبک و سطحی یا ورم پوست بگذارند، آن را تسکین داده و شفا میبخشد.

تخم طالبی یا گرمک با تخم کدو و تخم خیار جزء تخمهای خنک بوده و برای تسکین و نرم کردن سینه و رفع اگزما مصرف میشود.

فراموش نکنید مصرف زیاد دستنبو، طالبی و گرمک برای بیماران دیابتی، ورم روده و سوءهاضمه ضرر دارد و موجب نفخ روده، معده و درد معده میشود.

همچنین بهتر است گرمک و طالبی را قبل از هر غذای اصلی بخورید چرا که همراه با غذا باعث سوء هضم شدید میشود.

دانشمندان با تحقیق بر پوست میوههایی مثل خربزه و طالبی دریافتهاند که پوست این میوهها میتواند منبعی برای مسمومیت غذایی باشد، از این رو شستن کامل میوهها بسیار توصیه میشود.

بستنی یخی، بیضررترین ماده نشاط آور تابستانی

مصرف مواد یخی مانند بستنیهای یخی و شربتهای خانگی که به صورت یخی تهیه میشوند، عطش ناشی از گرمای تابستان را از بین میبرد.

یخ بودن موادی مانند شربت آبلیمو و یا شربت آلبالو که به طور خانگی تهیه شده، مصرف این نوع مواد در کاهش عطش ناشی از گرمای تابستان بسیار مفید بوده و توصیه میشود افراد به جای استفاده از انواع بستنی و نوشابههای خنک، خود اقدام به تهیه مواد یخی خانگی کنند.

بستنی یخی

مصرف بستنی در فصل تابستان حالت یخ بودن بستنی خوب است، اما نباید در مصرف آن افراط کرد و به طور معمول هفتهای یک یا دو بار مصرف بستنی توصیه میشود تا چربیها و مواد قندی موجود در آن به سلامت بدن آسیب نرساند.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید


  • جدیدترین مطالب
  • پربازدیدترین