چرا مو سفید میشود ؟؟

سفید شدن مو، موضوعی است که مخصوصا برای کودکان سئوال است. اگر کنجکاو هستید تا بدانید علت سفید شدن مو چیست، این مقاله را بخوانید. با وجود اینکه سفیدن شدن مو یک پدیده کاملا شایع در دوران میانسالی و پیری است، برخی از نوجوانان و جوانان نیز ممکن است سفیدی زودرس مو را تجربه کنند.

این اتفاق موجب میشود به این فکر کنند که«چرا مو سفید میشود؟» پیش از آنکه به این سئوال پاسخ بدهیم، بیایید نگاهی به عوامل مرتبط با رنگ مو بیندازیم. سفید شدن مو، موضوعی است که مخصوصا برای کودکان سئوال است. اگر کنجکاو هستید تا بدانید علت سفید شدن مو چیست، این مقاله را بخوانید. با وجود اینکه سفیدن شدن مو یک پدیده کاملا شایع در دوران میانسالی و پیری است، برخی از نوجوانان و جوانان نیز ممکن است سفیدی زودرس مو را تجربه کنند. این اتفاق موجب میشود به این فکر کنند که«چرا مو سفید میشود؟» پیش از آنکه به این سئوال پاسخ بدهیم، بیایید نگاهی به عوامل مرتبط با رنگ مو بیندازیم

رنگ مو از کجا میاید ؟

ساقه، قسمتی از مو است که در خارج از پوست سر قرار گرفته یعنی همان قسمتی که میتوانید با چشم آن را ببینید. اگر یک نخ موی خود را بکنید، لایه جزیی از بافت سفید رنگی را در قاعده آن مشاهده میکنید. این قسمت سفید رنگ را به عنوان فولیکول مو میشناسند. فولیکول مو حاوی رنگدانههایی است که ملانوسیت نام دارند و مادهای به نام ملانین تولید میکنند. ملانین همان عاملی است که به موی شما رنگ میدهد. بیشترین مقدار ملانین تولید شده تیرهرنگ و مابقی آن به رنگ روشن است. زمانی که ملانوسیت، ملانین کمتری تولید میکند، همان وقتی است که رنگ مو روشن شده و مو به سفیدی میگراید

چرا مو سفید میشود ؟

اکنون که با اصول بیولوژیکی سفید شدن مو آشنا شدیم، بیایید نگاهی به فاکتورهای گوناگون موثر بر این پدیده بیندازیم .

عوامل ژنتیکی

ژنها نقش مهمی را در تعیین ویژگیهای مو، رشد و رنگ آن ایفا میکنند. اگر موهای پدر یا مادر شما یا هر دوی آنها(یا حتی پدربزرگ و مادربزرگ) در سنین جوانی سفید شده است، این احتمال وجود دارد که شما نیز با همین پدیده روبرو شوید. در چنین حالتی، هیچ کاری از دست شما بر نمیآید. تنها میتوانید این رویداد را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرید.

کمبود ویتامین
اگر شما از کمبود شدید ویتامین B12 رنج میبرید، موهای شما سفید خواهند شد. مشکلات دیگری مانند کمخونی یا بیماریهای غده تیرویید نیز به سفید شدن مو منجر میشوند. یک رژیم غذایی سالم، همان چیزی است که میتواند مشکل شما را کاهش دهد.

مواد شیمیایی
قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض مواد شیمیایی و آلایندههای مضر نیز میتوانند به سفید شدن مو کمک کنند. در عین حال، استفاده مکرر از شامپوهای قوی، رنگ مو و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی ممکن است موجب سفیدی زودرس مو شوند.
استعمال دخانیات
از لحاظ علم پزشکی ثابت شده است که سیگار تاثیر مستقیم بر سفید شدن مو و ریزش آن دارد. تنباکو، نیکوتین و سایر مواد تشکیلدهنده سیگار، تاثیر شدیدی بر فرآیند تولید ملانین دارند که در نهایت به سفیدی مو منجر میشوند.

 

عوامل مرتبط با استرس
کسانی که زندگی پر جنب و جوشی دارند و پیوسته دچار استرس میشوند، بیشتر مستعد سفید شدن مو هستند. برقراری تعادل بین کار و زندگی، استراحت و خواب کافی میتواند به رفع این مشکل کمک کند.

سفید شدن مو پدیدهای است که برای هر کسی اتفاق میافتد. تنها عدهای از مردم در سنین جوانی آن را تجربه میکنند، در حالی که سایرین در سالهای بعد به آن دچار میشوند. امیدوارم این مطلب پاسخی به کنجکاوی شما بوده باشد و جواب خود را گرفته باشید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید


  • جدیدترین مطالب
  • پربازدیدترین